Jak wybrać zastawę stołową?

Mając w planach wizytę ważnych dla nas gości, jakich chce się podjąć możliwie jak najlepiej, warto jest skupiać się nie tylko na tym, czym się ich poczęstuje, czyli na przygotowaniu odpowiednich i w naszym mniemaniu smacznych potraw. Trzeba również zwrócić uwagę na wygląd stołu, jego odpowiednie ustawienie i nakrycie. Ludzie są wzrokowcami i w dużej mierze „jedzą oczami” o czym należy pamiętać. Odpowiednie podanie posiłku jest tak samo ważne, jak potrawy, które zamierza się zaserwować.

W każdym domu powinien znaleźć się jak największy stół. Oczywiście mieszkania dzisiaj w większości przypadków są niewielkie, dlatego warto jest postawić na stoły rozkładane, jakie złożone zabierają niewiele miejsca. Stół to bardzo ważny element polskiego domu, ponieważ jedzenie i generalnie siebie przy stole jest głęboko zakorzenione w polskiej tradycji. Nakrycie do stołu powinno być jak najbardziej atrakcyjne, dlatego każda osoba powinna posiadać specjalne serwisy obiadowe, jakie będą odpowiednie w czasie ważniejszych okazji.

17558-j_zastawa_stolowa_w_stylu_mysliwskim_seltmann_weiden_gmp_impex

Główne kryteria wyboru zastawy stołowej

Jak w takim razie wybrać zastawę, by być z niej zadowolonym i by była ona zgodna ze sztywnymi zasadami savoir – vivru? Przede wszystkim talerze powinny być białe. Jest to najbardziej uniwersalny, a jednocześnie elegancki kolor. Oczywiście dopuszczalne są również inne barwy, ale zwykle poleca się je wykorzystywać w czasie mniej uroczystych posiłków. Inaczej, lepiej i o wiele bardziej bezpiecznie będzie postawić na biel, jaka pasuje do wszystkiego. Przynajmniej jeden biały serwis powinno się posiadać w domu. Przed zakupem zastawy stołowe trzeba bardzo dokładnie obejrzeć i tym samym upewnić się czy nie ma na nich połamanych czy popękanych elementów, jakie wyglądają niesamowicie brzydko. Oczywiście teoretycznie w sklepach podobne artykuły nie powinny być sprzedawane, jednak życie zwykle weryfikuje to przekonanie i o wiele bezpieczniej jest dokładnie przyjrzeć się każdej sztuce zastawy, jaką planuje się kupić. Bardzo ważne jest również by wszystkie elementy zastawy idealnie do siebie pasowały. Talerz i filiżanka nie mogą mieć innych kolorów czy wzorów, ponieważ taki układ gryzłby się ze sobą. Najlepiej jeśli materiałem, z jakiego wykonana jest zastawa a przynajmniej jej filiżanki, jest porcelana. Jednak nie każdego stać na podobne wydatki. Wówczas przede wszystkim trzeba zwracać uwagę na lekkość oraz delikatność poszczególnych elementów.

Będąc kawoszem i specjalizując się w podawaniu różnych rodzajów kawy, koniecznie trzeba mieć filiżanki, jakie będą do nich dostosowane. Wielkim faux pas byłoby podanie kawy określonego rodzaju w filiżance, jaka nie jest do tego przeznaczona. Jeszcze gorszym błędem byłoby chyba tylko zastosowanie tradycyjnej szklanki. Takie podstawy dobrego wychowania powinna znać i mieć na względzie każda osoba. Poza tym trzeba również zwrócić uwagę na kupowane sztućce. Mogą one wyglądać skromnie, nie zawsze bogate zdobienia są w dobrym guście. Trzeba jednak pamiętać, aby zawsze były z tego samego kompletu. Łyżka i widelec z innym wzornictwem na pewno nie będą wyglądały elegancko.