Jak mogą przekazywać powietrze grzejniki elektryczne energooszczędne?

Sposobem na szybkie i wygodne na ogrzewanie pomieszczeń są grzejniki elektryczne. Są one stosowane jako ogrzewanie podstawowe albo uzupełniające. Rozwój technologiczny sprawia, że produkowane obecnie grzejniki są energooszczędne.

Ogrzewanie konwekcyjne

Grzejniki elektryczne energooszczędne pozwalają na to, by w kilkanaście minut ogrzać zimne pomieszczenie. Mogą być one zarówno stacjonarne, jak i przenośne. To od sposobu przekazywania powietrza zależy szybkość działania grzejnika ale też koszt ogrzewania elektrycznego i komfort użytkowania. Najpopularniejszym sposobem przekazywania powietrza jest ogrzewanie konwekcyjne. Polega ono na tym, ze powietrze ogrzewa się we wnętrzu urządzenia, a później unosi się do góry i powoduje cyrkulację ciepła w całym pomieszczeniu. Jest to ta sama zasada na której działają grzejniki wodne. Ten sposób ogrzewania jest wygodny i przyjemny. Warto jednak zauważyć, że posiadające go grzejniki powodują przemieszczanie się pyłków i roztoczy. Jest to problematyczne dla osób chorych na astmę i alergików.

Ogrzewanie radiacyjne

Inaczej nazywane ogrzewaniem promiennikowym jest drugim sposobem przekazywania powietrza. Używające go grzejniki elektryczne są najbardziej nowoczesne, a projektuje się je tak, aby oddawały ciepło na całej swej powierzchni. Sprawia to, ze są dosyć ekonomiczne w codziennej eksploatacji. Warto wiedzieć, że ogrzewanie radiacyjne przypomina w pewnym sensie naturalne ogrzewanie słoneczne. Tego rodzaju grzejniki elektryczne wykorzystują proces polegający na frontalnym emitowaniu fal cieplnych. Oznacza to, że wytwarzana jest wiązka promieni, która ogrzewa rzeczy stojące w pobliżu grzejnika. Czyli: ogrzane powietrze kierowane jest na wprost – to znaczy bezpośrednio na użytkowników grzejnika. Ten rodzaj kaloryferów sprawdzi się szczególnie w pomieszczeniach wysokich (gdzie ogrzewanie konwekcyjne byłoby czasochłonne oraz kosztowne). Natomiast ogrzewanie promiennikowe da w takim przypadku dużo silniejsze uczucie ciepła (przy takim samym zużyciu energii elektrycznej).