Urządzanie kuchni – od czego zacząć?

Urządzanie kuchni trzeba zacząć od określenia swoich oczekiwań względem tego pomieszczenia. Dla wielu osób, jakie dużo pracują i nie mają czasu na gotowanie, kuchnia jest w zasadzie zbędnym elementem mieszkania, służącym jedynie do zrobienia herbaty i czasami odgrzewania starego jedzenia. Jednak wiele osób, szczególnie tych, jakie dbają o to, by ich odżywianie było zdrowe i zbilansowane, chce gotować samodzielnie, ponieważ wówczas mają pewność, że ich posiłki są odpowiednio skomponowane.

W zależności od tego, do jakiej grupy osób się należy, trzeba zaplanować wyposażenie kuchni. Od czego warto w takim razie zacząć? Od wyboru sprzętu AGD, jaki będzie niezbędny do zaplanowania mebli w kuchni. Dzisiaj bowiem większość osób decyduje się na meble pod zabudowę, dlatego lepiej jest wcześniej znać rozmiary poszczególnych urządzeń, by mieć możliwość dokładnie dopasować meble, szczególnie te robione na specjalne zamówienie, dostosowane do wymiarów kuchni.

bigfc93e3fa2e51a88897cbf564f6e78087 kuchnia-33

Wybór sprzętu AGD

Pierwszym krokiem w czasie urządzania kuchni powinien więc być wybór tych urządzeń, jakie chce się w niej posiadać, a jakie ma się zamiar zabudować. Przykładowo, piekarniki do zabudowy mają różną wielkość. Wybierając je wcześniej można dokładnie dopasować szafki, jakie mają stać się dla nich zabudową. Planując zabudowanie piekarnika o wiele lepiej jest zdecydować się na te, które panel sterowania mają poza jego płytą. Wówczas jest o wiele więcej możliwości aranżacji, ponieważ piekarnik można umieścić zarówno pod jak i nad płytą. W przypadku tych piekarników, jakich sterowanie mieści się płycie, ma się tylko jedną możliwość – umieszczenie piekarnika pod płytą. Podobnie jest jeśli chodzi o mikrofalówki do zabudowy. Mają one dzisiaj różne wymiary, dopasowane do wymagań klientów, dlatego ich zabudowa również wymaga podawania dokładnych gabarytów. Sprzętem AGD, jaki trzeba również kupić jeszcze przed zdecydowaniem się na określone meble są lodówki. Rynek oferuje również ich bardzo szeroki wybór, spośród czego można wybrać lodówkę o różnej wielkości i szerokości. Nawet jeśli nie planuje się jej zabudowy, ma to kolosalne znaczenie, ponieważ trzeba dopasować wielkość mebli. Meble na wymiar robione są według szczegółowych wytycznych, jeśli więc potem okaże się, że lodówka jest zbyt duża, nie zmieści się w kuchni.

Stylistyka kuchni

Poza wyborem odpowiedniego sprzętu AGD, warto również zdecydować się początkowo na stylistykę kuchni. Jeśli całe mieszkanie jest nowoczesne nie można przełamywać tego trendu i na przykład kuchni urządzać w stylistyce vintage, ponieważ całość będzie się ze sobą bardzo kłóciła. W tym przypadku lepiej jest zachować jednolitość formy. Do stylistyki kuchni dopasowuje się przecież wygląd sprzętu AGD, jak również mebli. Ze względu na modny dzisiaj styl retro nie powinno się mieć żadnych problemów z urządzeniem kuchni w ten sposób. Wiele sprzętów AGD jest stylizowanych tak, by pasowały do całości. Popularny jest również styl prowansalski, jaki przypomina swoim wyglądem włoski domek na wsi. Warto się również zastanowić nad stylem rustykalnym. Taka kuchnia na pewno nada całemu mieszkaniu o wiele bardziej domowy charakter.